Fiat Punto

Zkušenosti

S Punťou jsem už najel přes více než 18tkm a tak se s váma podělím o své dojmy, pocity, nedostatky aneb taková mini recenze.

Motor

Na to, že pod kapotou mám jen 1.2ku 8V, je auto poměrně svižné. Takže není problém natrhnout kdejakou Fabii v HTP (mj. má oblíbená zábava :)) a podobný křápy. Jinak samozřejmě čím více osob vezu, tím je to línější, ale to je stejné u všech aut. Převodovka je manuální 5-ti stupňová. Zpřevodování je poměrně dobré, jen dráhy nejsou úplně přesné. Pozitivem je příjmená spotřeba okolo 6-ti litrů na 100km. Pokud tomu nešlapete moc po krku, tak se dá jet i za míň, hlavně na delších trasách při konstatní rychlosti. Jelikož se jedná o FIRE motor, tak se v případě přetrhnutí rozvoďáku nic neděje. Jenom vyměníte a jezdíte vesele dál.

Podvozek

To je jedna z věcí, kterou taliáni poddimenzovali. Na kvalitní silnici není problém, jenže těch je u nás jako šafránu. Takže výměna uložení zadních ramen apod. (nic víc mě zatím naštěstí nepotkalo) je běžnou záležitostí. Faktem, který to kompenzuje, jsou nízké ceny všech náhradních dílů.

240mm kotouče vpředu a 180mm bubny vzadu jsou na tak malé auto optimální. Nejsou sice tak agresivní jako ve vozech koncernu VW, tam když se lehce dotknete pedálu, tak už stojíte. Brzdný efekt je pozvolný (což mě přijde výhodnější), ale když na to dupnete tak to umí taky dobře zabrzdit. Zajímavostí je, že stejné brzdy jako Punto vlastní Fiat Tempra, což je mnohem těžší auto. Takže si jistě dovedete představit jak akčně toto auto brzdí. To jen pro názornost, že taliáni umí věci poddimenzovat.

Pro Punto jsou podle mě optimální 14" kola. Kdyby byly kvalitní silnice, tak bych poté možná uvažoval o 15". Na zimu používám obutí 165/65/14 a na léto mám 185/60/14 a zřejmě u tohoto rozměru zůstanu.

Interiér

Předností interiéru na svoji kategorii aut je jeho velká prostornost, která je mj. zajištěna vyšší výškou automobilu v porovnání s jinými. Absolutně totiž nesnášim např. interiér ve Fabii, kde je všude kolem dokola plast a nic víc než plast a žádný životní prostor. Dále mezi klady určitě nesmím zapomenout zmínit vynikající výhled dozadu, což je výhoda nejen při couvání. Měkčené plasty v interiéru nehledejte, na druhou stranu je to zas výhoda, protože se tolik neusazuje prach.

Poslední dobou v interiéru neustále něco vrže, skřípe. Ovšem za to může neutěšený stav českých silnic, takže výhledově začnu tlumit všechno co se dá. Sedačky, aspoň co se týká těch vpředu, nejsou špatné, ovšem chybí jim výraznější boční vedení. Vzadu sice nejezdim, ovšem ta lavice není zrovna žádný technologický skvost té doby. OVšem někteří cestující si nestěžují a cestuje se jim dobře. Mezi problémy interiéru patří občasné zasekávání navíjení pásů, které zatím pokaždé vyřešilo násilí.

Exteriér

Po designové stránce určitě i dnes Punto zaujme, i přesto, že se jedná o 15let starý design. Bylo to první auto se zapuštěnými světly v C sloupku a dnes má tento designový prvek kdejaké auto. Vzpomínám si, když jsem jako malé dítě viděl poprvé v Broumově Punto živě, že mě fascinovalo, protože bylo prostě odlišné. Narozdíl od jiných stereotypních popelnic.